poniedziałek, 16 grudnia 2013

Xtremalne kino w Katowicach

W poniedziałek, na kilka dni przed otwarciem, udało nam się odwiedzić Multikino w Galerii Katowickiej i przetestować jego największą atrakcję - salę Xtreme. To pierwsza w Polsce sala kinowa wyposażona równocześnie w projektor 4K i najnowocześniejszy na świecie system dźwięku surround Dolby Atmos.
Przedstawiono nam możliwości tego systemu i trzeba powiedzieć, że nie bez powodu jest on dumą sieci Multikino. W tej konfiguracji nagłośnienia głośniki nie tylko otaczają widzów, ale umieszczono je również za ekranem i na suficie (w sumie jest ich blisko 50), co daje niesamowite wrażenia podczas projekcji.

Obejrzeliśmy kilka trailerów Dolby Atmos, a także klip wyprodukowany we współpracy z ekipą F1 Red Bulla. Najbardziej efektowny okazał się jednak fragment prawdziwego filmu, którym była pierwsza część filmowego Hobbita.

Druga część filmu, Hobbit: Pustkowie Smauga, będzie wyświetlana w sali Xtreme już od 25 grudnia br. z wykorzystaniem technologii HFR 3D. W zapowiedziach na przyszły rok są też inne filmy wspierające Atmos m.in. nowe wersje Planety Małp i Godzilli. Warto wspomnieć, że pierwszym filmem nakręconym w tym systemie była Merida Waleczna studia Disney/Pixar. Dolby Atmos ma nieco więcej niż rok, a spektakularny sukces odniósł przy pierwszej części Hobbita. Obecni na sali przedstawiciele kina stwierdzili wprost, że dla tego systemu dźwięku, film ten był tym samym, czym dla kina 3D Avatar Jamesa Camerona. Obecnie jest już ponad 300 przystosowanych do niego sal kinowych na świecie, z czego 86 znajduje się w Europie. Ale system dźwięku to nie jedyna atrakcja katowickiego Multikina. W każdej z dziesięciu sal multipleksu znaleźć można luksusowe fotele VIP, szersze od standardowych, z drewnianymi podłokietnikami i wykończone skórą ekologiczną.


W sali Xtreme znajdują się trzy rzędy tych foteli. Niestety, za ten luksus będzie trzeba dopłacić 3,5 zł do ceny biletu. O 3 zł będą też droższe bilety na filmy wyświetlane z dźwiękiem Dolby Atmos. W tej sali mają odbywać się również pokazy specjalne, w szczególności transmisje oper i koncertów. W połowie stycznia gościem kina będzie też Grażyna Torbicka, która zainauguruje cykl Kocham Kino w Multikinie.
Jak na razie kino nie przygotowało żadnych promocji cenowych z okazji otwarcia (ceny biletów będą podobne jak u konkurencji), jednak od początku będą obowiązywały w nim wszystkie promocje sieci. Każdy, kto kupi zestaw z dowolnym napojem Coca Cola w katowickim Multikinie, otrzyma kupon upoważniający do zakupu w poniedziałek biletu za 10 zł na filmy 2D lub za 12 zł za film 3D. Dzień później, we wtorek osoby, które są fanami Multikino Polska na portalu facebook.com i skorzystają z aplikacji, będą mogły oglądać filmy 2D również w specjalnej cenie. W ramach akcji Środy z Orange klienci mają możliwość zakupu 2 biletów w cenie 1, natomiast dzięki Bueno Czwartkom widzowie przychodzący w czwartek do kin sieci Multikino lub Silver Screen, z trzema opakowaniami po batonikach Kinder Bueno lub Kinder Bueno White, mogą zakupić bilet na dowolny seans filmowy za jedyne 10 zł. Jak widać będzie wiele okazji na obejrzenie filmu w niższej cenie.
Na koniec ciekawostka - mieliśmy okazję zajrzeć także za kulisy multipleksu i przedstawiamy zdjęcia z katowickiej projektorni. Jak widać te miejsca straciły całkowicie swój kinowy romantyzm na rzecz ultranowoczesnych rozwiązań technicznych.

Obecnie filmów nie puszcza się z taśmy, a z macierzy dyskowej, zaś samo urządzenie przypomina po prostu rozbudowany serwer z aparatem projekcyjnym. Takie czasy...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz